Szám:ÉPI/ 1225-11/2012.
Tárgy: Dunakiliti Agrár és Mezőgazdasági Termelő és Kereskedő Zrt. építési engedély
Ügyintéző: Soós Béla, Cseriné Inhaizer Beatrix
Illeték leróva!
Mosonmagyaróvár város Polgármesteri Hivatal Építési Osztálya, mint I. fokú építési hatóság Dunakiliti Agrár és Mezőgazdasági Termelő és Kereskedő Zrt. kérelmére, a benyújtott építészeti-műszaki tervdokumentációnak megfelelően a Dunakiliti, 0215/2 hrsz.-ú ingatlanon fejőház átalakítására, bővítésére istálló épületté, silótér bővítésére, szénatároló, terménytároló és állatbeálló-árnyékolók kialakítására
engedélyt ad.
A Szarvasmarha telep a következő rendeltetési egységekből áll:
Átalakítandó fejőház:
Hasznos alapterülete: 992,83m2
Építménymagasság: +3,21m
Széna tároló szín:
Hasznos alapterülete: 741,15m2
Építménymagasság: +5,20m
Gabona tároló:
Hasznos alapterülete: 1160,55m2
Építménymagasság: +5,68m
Silótér:
Befoglaló alapterülete: 942,78m2
Nyitott árnyékoló istálló 1. jelü:
Hasznos alapterülete: 420m2
Párkányvonal: +2,30m
Nyitott árnyékoló istálló 2. jelü:
Hasznos alapterülete: 210m2
Párkányvonal: +2,30m
Beépítettség: 18,57%
Az építés a következő szakhatósági feltételekkel végezhető:
Győr-Moson-Sopron Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Mosonmagyaróvári Kirendeltsége:
„Az istállóépület körül 7,4m, a szénatároló és magtár épület körül egyaránt 14-14m tűztávolságot kell tartani. iktatószám:1081-2/2012/M
Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szerve Mosonmagyaróvári Kistérségi Népegészségügyi Intézet: „A fejőház istállóvá történő átalakítására és bővítésére, valamint kiszolgáló építmények létesítésére vonatkozó építési engedély kiadásához közegészségügyi szakhatósági szempontból hozzájárulok”. iktatószám:VIII-R-050/01684-2/2012
Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatóság: „az élőállat átadó helyet a kerítés vonalában szükséges kialakítani”. iktatószám:17.9/1296-2/2012
Észak-dunántúli Környezetvédelmi Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség:
A munkavégzés során tilos a talaj és talajvíz káros szennyezéssel történő veszélyeztetése.
- A munkagépek használata során ügyelni kell arra, hogy azokból kenő és/vagy üzemanyag elfolyás,
elcsöpögés ne történjen.
- A tevékenység végzése során esetlegesen bekövetkező környezetszennyezést, haváriát – a kárelhárítás egyidejű megkezdésével – az illetékes környezetvédelmi hatóságnak be kell jelenteni.
- Amennyiben a kivitelezés során szennyezett terület kerül feltárásra, azt az illetékes környezetvédelmi hatóságnak azonnal be kell jelenteni.
- A 18/2007 (V. 10.) KvVM rendelet 1. § a) pontja alapján előírt FAVI-ENG adatszolgáltatást
(változásjelentést) a használatbavételig meg kell tenni.
- Amennyiben a keletkező csurgalékvizek mezőgazdasági termőterületen kerülnek hasznosításra, úgy a használatbavételi engedély megkérésig az engedélyesnek be kell szereznie az illetékes talajvédelmi
hatóság által kiadott kihelyezési engedélyt, melynek másolatát hatóságunk részére a kérelem
benyújtásával egyidőben csatolni kell.
- A fúrt kút üzemeltetéséhez külön eljárásban vízjogi engedélyt kell szerezni a Felügyelőségtől. A
vízjogi fennmaradási engedélyre vonatkozó kérelmet és a mellékelt engedélyeztetési terveket a 18/1996.(VI. 13.) KHVM rendelet szerinti tartalommal kell benyújtani a Felügyelőség részére. A majdani használatbavételi engedélyhez való hozzájárulás feltétele, hogy a fúrt kút jogerős vízjogi üzemeltetési engedéllyel rendelkezzék.
- Az építés során esetlegesen előforduló, a felszín alatti vizet, illetve a talajt érintő szennyezést
haladéktalanul be kell jelenteni a Felügyelőségnek.”. iktatószám:10375-6/2012
Az építés a következő általános feltételekkel végezhető:
Felhívjuk a figyelmét, hogy az építési tevékenység befejezését követően az építtető köteles elkészíteni az építési tevékenység során ténylegesen keletkezett hulladékról az építőipari kivitelezési tevékenységről szóló 191/2009. (IX.15) Kormányrendelet 5. sz. mellékletét képező építési hulladék nyilvántartó lapot. Amennyiben a hulladék mennyisége meghaladja az építési és bontási hulladékok kezelésének részletes szabályairól szóló 45/2004. (VII.26.) BM-KvVM együttes rendelet 1. sz. mellékletében rögzített küszöbértéket, úgy a nyilvántartó lapo(ka)t, valamint a hulladékot kezelő átvételi igazolását az építtető köteles a használatbavételi engedély kézhezvételét követő 30 napon belül a környezetvédelmi hatósághoz benyújtani. (Észak-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség, 9021 Győr Árpád u. 28-32., Pf.: 471.)
Ezen határozat ellen a kézbesítést követő 15 napon belül a Győr-Moson-Sopron megyei Kormányhivatal részére címzett, de e hatóságnál 2 példányban benyújtandó és 30.000,- Ft-os illetékbélyeggel ellátott fellebbezéssel lehet élni.
II. fokú eljárásban a szakhatósági díjak:
Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szerve Mosonmagyaróvári Kistérségi Népegészségügyi Intézet másodfokú igazgatási szolgáltatási díja 8.700,- Ft,
Észak-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség másodfokú igazgatási szolgáltatási díja: építési engedély esetén 7.000,- Ft, használatbavételi engedélyezés esetén 4250,- Ft.
A szakhatósági állásfoglalás ellen külön fellebbezésnek nincs helye, az ügyfél a határozat ellen irányuló fellebbezés keretében gyakorolhatja az ezzel kapcsolatos jogorvoslati jogát. (A közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. tv. 45 §)
A fellebbezéssel kapcsolatos egyéb (pl. szakhatósági) eljárási díjak és illetékek is a fellebbezőt terhelik.
A jogorvoslatra nyitva álló idő alatt az ügyfelek az iratokba betekinthetnek, erre ügyfélfogadási időben irodánkban van lehetőség.
Az építtető a fenti ingatlanra vonatkozóan fejőház átalakítása, bővítése istálló épületté, etető út kialakítása, silótér bővítése, szénatároló, terménytároló és állatbeálló-árnyékolók kialakítás engedély kérelemmel fordultak hatóságunkhoz.
A kérelmező tulajdonjogát és építési jogosultságukat három hónapnál nem régebbi tulajdoni lappal, illetve tulajdonosi hozzájáruló nyilatkozattal igazolta.
Az engedélyezett tervet a műszaki tervezésre jogosult Horváthné Varga Gabriella (É3 08-0348) tervező készítette.
A tervező nyilatkozott, hogy az érdekelt közmű-szolgáltatóval és a kéményseprő-ipari közszolgáltatóval egyeztetett, mely szerint a tervezett építmény közműellátása biztosítható, az égéstermék-elvezető megfelel a vonatkozó követelményeknek.
A tervezett építkezés ellen építésügyi, egészségügyi, tűzrendészeti, kéményseprő-ipari, környezetvédelmi szempontból kifogás nem merült fel.
Győr-Moson-Sopron Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Mosonmagyaróvári Kirendeltsége
A rendelkező részben leírtak szerint az engedély kiadásához hozzájárul. iktatószám:1081-2/2012/M
Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szerve Mosonmagyaróvári Kistérségi Népegészségügyi Intézet: „Az építési engedély kiadása közegészségügyi szempontból nem kifogásolható, ezért a rendelkező részben foglaltak szerint döntöttem”. iktatószám:VIII-R-050/01684-2/2012
Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatóság A rendelkező részben leírtak szerint az engedély kiadásához hozzájárul. iktatószám:17.9/1296-2/2012
Észak-dunántúli Környezetvédelmi Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség:
A Felügyelőség a dokumentációt megvizsgálva megállapította, hogy az hiányos, ezért a 10375-4/2012.számú végzésében a megvalósulási dokumentáció pótlására hívta fel a Kft-t. A hiánypótlási
dokumentáció benyújtása után a kérelem elbírálhatóvá vált.
A Felügyelőség a mellékletként megküldött engedélyezési dokumentációt a hatáskörébe tartozó
vízvédelmi, vízgazdálkodási, a levegőtisztaság-védelmi, a természet- és tájvédelmi, a
hulladékgazdálkodási, valamint a zaj- és rezgésvédelmi szempontokból az adott eljárásban
szakhatóságként eljárva, az ott meghatározott szakterületeket felülvizsgálva az alábbi megállapításokat teszi:
- Tárgyi tevékenység nem tartozik a mód. 314/2005. (XII.25.) Korm. rendelet hatálya alá.
- A létesítmény a tervezett megoldások mellett vízgazdálkodási és vízvédelmi szempontból megfelelő.
Vezetékes hidroglóbuszos vízellátás, az épületben szennyvíz nem keletkezik, a csapadékelvezetés
megoldott. Kijelölt vízbázis hidrogeológiai védőterületét a beruházás nem érinti. A telephelyen
technológiai változtatás nem történik (almostrágyás szarvasmarha tartás, csurgalék gyűjtéssel)
A felszín alatti vizek védelméről szóló 219/2004. 2. melléklete alapján a beruházással érintett terület felszín alatti víz állapota szempontjából érzékeny területnek minősül, mivel a területen a csapadékból származó utánpótlódás sokévi átlagos értéke meghaladja a 20 mm/évet.
A vizek mezőgazdasági eredetű nitrátszennyezéssel szembeni védelméről szóló 27/2006. (II. 7.) Korm.rendelet mellékletének A) része alapján (Rendelet 5. § (1) bekezdés ab), ba) és a bb) pontjában foglalt nitrátérzékeny területeket) Dunakiliti település közigazgatási területének legalább 10%-a nitrát érzékeny terület.
Felügyelőségünkön vezetett FAVI-ENG Engedélyköteles Tevékenységek Információs Rendszerben a
telephelyen található almos trágyatároló (EHKTJ: 100637301), valamint trágya csurgalék gyűjtő
(EHKTJ: 101999590) bejelentésre került.
A kivitelezés és üzemelés során felszín alatti víz veszélyeztetése csak nem várt esemény, havária
bekövetkezése során várható.
- A levegő védelméről szóló 306/2010. (XII.23.) Korm. rendelet alapján a Felügyelőség hatáskörébe
tartozó légszennyező anyag kibocsátás nem történik.,
Az építkezés az elfogadott tervek szerint az Országos Településrendezési és Építési Követelmények rendelkezéseivel, valamint a vonatkozó rendezési tervvel nem ellenkezik (1997. évi LXXVIII. tv.)
A fentiekre tekintettel az építésügyi hatóság a 37/2007. (XII.13.) ÖTM rendeletben és a 193/2009. (IX.15.) Kormányrendeletben biztosított jogkörben a rendelkező részben foglaltak szerint határozott.
Az építkezés megkezdésének bejelentése az építésügyi bírság megállapításának részletes szabályairól szóló 245/2006. (XII.5.) Kormányrendelet szerint számított építményérték és az építőipari kivitelezési tevékenységről szóló 191/2009. (IX.31.) Kormányrendelet 29.§ és 30. § alapján történik.
Hatóságom hatáskörét és illetékességi területét a 343/2006 (XII.23.) Kormány rendelet 1.§-a állapítja meg.
A fellebbezésre a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL törvény (Ket) 98. és 99.§ alapján van lehetőség.
A fellebbezési illeték mértékét az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. évi törvény 29. §-a alapján állapítottam meg.
Mosonmagyaróvár, 2012. október 18.
A jegyző felhatalmazása alapján: Zalán Zsolt sk.
osztályvezető